Tüm Oteller

HAKKIMIZDA

Sokakağzı, Koyunevi Köyü'nün sahil kısmına verilen isim. Eskiden Yalı denilen yere Sokakağzı ismi koyda yer alan Sokak Deresi’nin döküldüğü yerden dolayı verilmiş. İlk yerleşimler 1950'li yıllarda genellikle taş yığma sadece zeytin zamanı kullanılan evlerden oluşuyor. Zamanla bölge daha cazip hale gelip, yaz kış oturulan bir yer haline gelmiş. Şu anda Sokakağzı’nda yaklaşık 40-50 hane mevcut olup, balıkçılık, zeytincilik ve son yıllarda turizm geçimi sağlamada önemli yer tutuyor.


Buraya ulaşmak için ilk olarak Assos'dan Babakale'ye doğru ilerleyen yola girmeniz gerekiyor. 9 km sonra yolun solunda ilk olarak Bektaş Köyü tabelasını, sonra sırasıyla Balabanlı ve Koyunevi tabelalarını göreceksiniz. Bu 3 alternatif yoldan birini takip ederek Sokakağzı'na ulaşmanız mümkün. Bektaş'tan girerseniz koyun en başından başlamış olursunuz. Koyun sonuna kadar ilerleyen sahil yolundan devam ederek Sokakağzı'na ulaşmış olursunuz.


Sokakağzı uzun yıllardır müdavimleri oluşmuş, bakirliğini koruyan bir yer. Sahil boyunca sıralanmış otel, pansiyon ve kamping alanları bulunuyor. Tahta masalı, çardaklı restoranlar samimi havalarını koruyorlar. Yanındaki Sivrice'ye göre daha geniş ve kumluk bir plajı bulunuyor. Her tesis önündeki kumsala misafirleri için şemsiye ve şezlonglar koyuyor.


KONUM

Sokakağzı konum olarak Assos Koyun evi köyünde sivricenin az ilerisindedir. Denize sıfır otellerle sıralanmış bir koydur. Karşısında Midilli adası bulunmaktadır. Koordinatları 39.467739, 26.209202 'dir. Harita bilgisi için tıklayın.

Tarihi

Tarihi Polymedium antik kenti üzerinde bulunan Assos Sokakağzı’nda çalışma yapılmadığı için henüz tüm tarihi kent ortaya çıkmamış.

Sokakağzı Muhtarı

Önerileriniz görüşleriniz ve eleştirileriniz için Sokakağzı Muhtarı Sn. Hüseyin EVCİMEN ile iletişime geçebilirsiniz.