Tüm Oteller

Faydalı Bağlantılar & Gezilecek Yerler

Faydalı Bağlantılar

Ayvacık belediyesi


http://www.canakkaleayvacik.bel.tr/
http://www.ayvacik.bel.tr/
Ümmühan Mah., Cumhuriyet Cad. No:1, Ayvacık/Çanakkale (0286) 712 1893

TURISTIK MEKANLAR


Barajlar

Suat uğurlu barajı

Suat Uğurlu Barajı, Samsun'da, Yeşilırmak üzerinde, sulama ve elektrik enerjisi üretimi amacı ile 1975-1982 yılları arasında inşa edilmiştir.

Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 2.151.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 51,00 m, normal su kotunda göl hacmi 182,00 hm³, normal su kotunda göl alanı 9,70 km²'dir. Baraj 83.312 hektarlık bir sulama alanına hizmet vermekte, 46 MW güç kapasitesindeki HES yılda 273 GWh elektrik enerjisi üretimi sağlamaktadir.

Baraja, 1971 yılında, 18 kilometre yukarısındaki Hasan Uğurlu Barajı'nın inşaatının başlangıcında, eşi DSİ Samsun 7. Bölge Müdürü Hasan Uğurlu ile birlikte bir trafik kazasında hayatını kaybeden Suat Uğurlu'nun adı verilmiştir.

Hasan uğurlu barajı

Hasan Uğurlu Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Samsun ili Ayvacık ilçesinde, Yeşilırmak üzerinde, elektrik enerjisi üretimi amacı ile 1971-1981 yılları arasında inşa edilmiş bir baraj ve hidroelektrik santralidir. Barajdaki su cebri borularla taşınmamakta, barajın yanındaki dağın içindeki tünelle taşınıp türbinlere çarptırılmaktadır.[1] Baraj, dünyada bu yönüyle tektir.

Kil çekirdekli kaya dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 9.600.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 175 metre, normal su kotunda göl hacmi 1.073,75 hm3, normal su kotunda göl alanı 22,66 km2'dir. 500 MW güç kapasitesine sahip hidroelektrik santrali yılda 1.217 GWh elektrik enerjisi üretir.[2]

Japonya hükümetinden sağlanan kredilerle inşa edilmiştir.[1] Baraja inşaatın başlangıç evrelerinde, 1971 yılında bir trafik kazasında hayatını kaybeden DSİ Samsun 7. Bölge Müdürü Hasan Uğurlu'nun adı verilmiştir.


Şelaleler & Dereler

Çamalan deresi

Yeşilpınar şelalesi

Çağlayan şelalesi

Kikinin şelalesi


Tarihi Yerler

Tahta camiler

Tarihi değirmen

Kızlar kalesi

TURISTIK FAALIYETLER

Karavan Parkı

Yamaç Paraşütü

Doğa Yürüyüşleri

Gölde Tekne Gezisi

Ayvacık Belediyesinin girişimleriyle Samsun Büyükşehir Belediye’si tarafından yapılan ‘’Samsun’um 2’’ gemisi 100 kişilik yolcu kapasitesiyle, Suat Uğurlu Baraj Gölü üzerinde Eynel köprüsü ile Kirazlık Adası arasında panoramik gezi turları için ziyaretçilerini beklemektedir.

Bu turlarda misafirlerimiz Eynel köprüsü, Ayvacık, muhteşem göl manzarası, yazın yeşili, kışın beyazlığının en güzel emsallerini görme imkanını elde edeceklerdir.

GÖRÜLMESI GEREKENLER


Suat Uğurlu Baraj Gölü

Kirazlık Adası
Kirazlık Adası ; İlçede kullanılan ismi ile Zevgar adası Koçyurdu köyü'ne bağlı iken Suat Uğurlu Barajı sularının bölgeyi kaplaması sonucu oluşan bir adadır. Adada insan yaşamaz yabani hayvanlar bulunmaktadır. Eşsiz bir manzaraya ev sahipliği yapan ada ilçeye gelen turistlerin de yoğun ilgisini çekmekte.

İskele

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından İlçemiz Orhangazi Mahallesi Yeşil Cami karşısı, Suat Uğurlu Baraj gölü sahil şeridine ‘’Samsun’um 2’’ gemisinin yolcu indirip bindirebilmesine olanak sağlayan gemi iskelesi yapılmıştır.

İlçemize gelip panoramik göl turları yapmak isteyen misafirlerimiz bu iskeleyi kullanarak gemiye binmektedir


Ayvacık Eynel Köprüsü

Türkiye'de KÖYDES projelerinin ilki olan Eynel Köprüsü’nün yapımına 27 Kasım 2007 tarihinde başlandı.KÖYDES projeleri içerisinde en büyük bütçeye sahip Eynel Köprüsü, KDV hariç 9 milyon 200 bin TL.'ye mal olacak şekilde projelendirildi.Hem ekonomik olarak hem de proje olarak büyük bir iş olup, Türk Mimarlarının ve Türk Mühendislerinin ortak bir çalışması. Türkiye`de kırsal kalkınma projeleri içerisinde tek kalemde yapılan en büyük bütçeli proje olma özelliğine sahip Eynel Köprüsü, estetik görünümü ve ışıklandırılması ile ilçe turizmine ayrı bir renk katacak.Köprü çelik konseksiyon üzerine oturtulmuş. Yaklaşık 350 metre uzunluğundaki köprüye, önce beton ardından da araçların kaymaması için özel malzemeli asfalt döküldü. Köprü kot farkı gereğince yüzde 5 eğimli yapılmış. Samsun İl özel İdaresi Yönetiminde, Samsun-Ayvacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 2007 yılı içinde ihale edilen Suat Uğurlu baraj sularının ayırmış bulunduğu köylere ulaşımı sağlamak üzere baraj göleti üzerinde inşa edilen Samsun Ayvacık Eynel Köprüsü ile ilgili yaklaşık veriler aşağıdaki gibidir.

Toplam Boyu: Yaklaşık 336 m . Orta Açıklığı: Minimum 168 m (iki orta ayak arası mesafe)


Taşıyıcı Sistemi: çelik
Araç Yolu Eni: Araç trafiği için bir gidiş bir geliş olmak üzere toplam 8 m .
Yaya Yolu Eni: Her iki tarafta 2.00 m olmak üzere toplam 4 m .
Toplam Köprü Eni: Araç ve yaya trafiğini kapsayacak şekilde net 12 m .
Köprü Taşıt Yükü: H20-S16 araç geçişine uygun.


“Yaşanabilir ve Estetik Şehirler” konulu 4. Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda Ayvacık Eynel köprüsü jüri özel ödülüne layık görüldü. Ayvacık Manzaraları

Ayvacık Öğretmenevi

Fatih Mah., Gemedere Cad. No:2, Ayvacık/Çanakkale

Telefon numarası : (0286) 712 1203

Küçükkuyu Nöbetçi Eczaneler

Nöbetçi eczaneler için tıklayın
Bağlantılar

Küçükkuyu Rehberim
Küçükkuyu tanıtım sitesi
Altınoluk sitesi
Ege tatil rehberi
Küçükkuyu otelleri

Gezilecek Yerler
Sokakağzı
Koyunevi köyü
Küçükkuyu Belediyesi Kent Müzesi
Kazdağları
Behramkale – Assos
Kadırga Koyu
Zeus Altarı
Başdeğirmen – Mıhlı Şelalesi
Zeyinyağı Müzesi
Afrodit Kaplıcaları